Spis Treści
Bóg stworzył człowieka jako mężczyznę i kobietę. To część tajemnicy naszego człowieczeństwa. Każdy z nas odkrywając swoją własną tożsamość zauważa, jak bardzo różni się od płci przeciwnej. Jednocześnie zarówno kobieta, jak i mężczyzna, są stworzeni na obraz i podobieństwo Boga. W równym stopniu realizuje się w nich Jego miłość do świata. Czy potrafimy różnić się pięknie? Dziś wciąż żywa jest pamięć przeszłości, w której kobieta bardzo często była dyskryminowana, pogardzana i spychana na margines życia społecznego. Czy udało nam się przezwyciężyć dawne stereotypy? Jakie cele stawia sobie współczesny feminizm? Czy jest wciąż aktualny? Jaka jest dziś rola kobiety w życiu zawodowym, politycznym i społecznym?
Kwestia obecności i roli kobiety w Kościele, w przeszłości i obecnie, jest wciąż źródłem wielu sporów i polemik zarówno wewnątrz Kościoła, jak i w debacie publicznej. Wśród teologów znajdziemy zarówno takich, którzy twierdzą, że jest ona wciąż dyskryminowana, oraz tych, którzy uważają, że właśnie wewnątrz Kościoła może w pełni realizować swoją kobiecość. Wciąż żywa jest debata dotycząca kapłaństwa kobiet. Jakie jest zatem miejsce kobiety i mężczyzny w Kościele? Co nowego wniosło chrześcijaństwo w rozumienie i przeżywanie kobiecości? Jak ma wyglądać współpraca mężczyzn (w tym także kapłanów) i kobiet w Kościele?
Bóg powołuje mężczyzn i kobiety, aby stanowili jedno ciało. Małżeństwo i rodzina są przestrzenią, w której męskość i kobiecość nabierają nowego znaczenia. Małżeństwo jest relacją dynamiczną, która otwiera się na dar i zadanie przekazania nowego życia, jest niejako współudziałem w akcie stwórczym Boga. Niestety, jesteśmy obecnie świadkami coraz większego kryzysu małżeństwa i rodziny. Czy warto dziś wiązać się na całe życie? Jak dobrze budować życie małżeńskie i rodzinne? Jak wychowywać dzieci? Jak realizować męskość i kobiecość w małżeństwie?
Te i inne pytania postawiliśmy najpierw sobie. Zrodził się z nich pomysł kolejnego numeru Teofila. Zaprosiliśmy do współpracy naszych współbraci, a także wielu gości, dla których poruszone kwestie nie są obojętne. Oddajemy Teofila w ręce czytelników z nadzieją, że także im pomoże on w refleksji nad ich powołaniem do bycia kobietą lub mężczyzną.
POBIERZ BEZPŁATNY PDF